Posters advertising the sale were displayed in each class and reminders sent out to the school community.
Days leading up to the sale day were eagerly crossed off the calendar. Counting in 2’s was used to determine how much money we would get if we sold 10, 15, 25 cupcakes. When the students started sharing how many cupcakes they were going to bring we realised we were getting into big numbers and doubling these numbers was another strategy we could use.
Overhearing the following conversation between a couple of my students made me smile.
Harley “I am going to bring $2 and buy two cupcakes.”
Matilda ”If you bring $2 you can buy one cupcake. You will need to bring $4 to buy two cupcakes.”
Harley ”So, I am going to bring $4 to buy two of my cupcakes.”
Orry took it upon himself to tell me how many days there were to go until finally I was told …
Mrs Jackson. We are selling cupcakes in one day, tomorrow
The biggest concern was to not have enough cupcakes which would mean some students would miss out and be disappointed. I needn’t have worried.
The morning arrived and so did the cupcakes. It was overwhelming seeing so many people bringing their contributions to Room 13. Cupcakes of all shapes and sizes were delivered with smiles and pride including dairy free and gluten free options.
Kane bought a greenslip home. He wanted to help Room 13 go on their trip and he took control of the cupcake making. Ella and Kane made the cupcakes with me and then they iced and decorated them. Kane found a plastic muffin tray in the recycling so the cupcakes could be transported to school safely. I gave them each $4. They didn’t buy the cupcakes they had made. There were so many others to choose from.
We made some cupcakes because we got the notice and we also needed to make some for Poppa’s birthday. My brother, my mum and Lily made them with me. We took them to school and we had to sell all of them. We were going to the bach early for Poppa’s birthday so Mum took us to Room 13 at morning tea time and we got to pick the cupcake we wanted out of all of them. It took a really long time because I didn’t know what one to choose.
I think there were 10 cupcakes in the container we took to school. Me and my brother wanted one in our lunch because they looked so yummy. Mum packed one each in our lunchbox so I had to give Mrs Jackson $4 to pay for the missing cupcakes.
We had a special Cupcake Day because we wanted to go on a river cruise. My dad made so many cupcakes and my mum made some icing. I got to eat one for dessert after dinner. It was so yum. My dad took them to school in a big box. I bought $2 to school to buy one cupcake. My dad is so good at making cookies, cupcakes, and pancakes.
Me and Daddy made some cupcakes at home. I took twelve, take away one. to school. That makes eleven because Micah ate the other one. I had $2 so I could buy one. I got one of my own ones because I wanted to see what they tasted like. It was delicious.
Thankfully, the Manakura, Whānaumatanga group, volunteered to help out with the setting up of the stall and the selling of the cupcakes. Rooms 13, 15,and 16 got to choose their cupcakes before the lunch bell rang.
So the line was out onto the field. Some kids were choosing their cupcakes fast and others took a long time. I didn’t really have to give out much change because most people had a $2 coin.
I volunteered to help because I wanted to help the little kids get a cupcake. I felt good when I saw their happy faces when they got one they wanted.
Someone ran off after paying way too much so I had to run after them to give them their change.
The cupcake stall raised over $700. A big thank you goes out to everyone that supported Room 13.
Comments
No one has commented on this post yet.